Skip to Content

Якірці сланкі - якорцы стелющиеся

Наименование: Якірці сланкі - якорцы стелющиеся

Якірці сланкі (Tribulus terrestris);бабині зуби; якорцы стелющиеся

Однорічна  трав'яниста жорстко­волосиста рослина родини паролистових. Стебло лежаче, розга­лужене, 10—50 см завдовжки. Ли­стки супротивні, парноперисті, з 6—8 парами довгастих листочків. Квітки двостатеві, правильні, дрібні, 5-пелюсткові, жовті, оди­ничні, в пазухах  листків. Плід п'ятикутний, розпадається на 5 вкритих гострими шипами горіш­ків. Цвіте у червні — серпні.

Поширення. Зустрічається в Кри­му, в Степу і зрідка в Лісосте­пу на сухих піскуватих місцях, баштанах, городах і полях та біля доріг.

Заготівля і зберігання. Використо­вують траву (Herba Tribuli terrestris), зібрану під час цві­тіння рослини. Протягом 2—3 го­дин траву пров'ялюють на сонці, а потім досушують під наметом або в добре провітрюваних при­міщеннях. Сухої сировини вихо­дить 22%. Строк зберігання — 5 років. Аптеки сировину не від­пускають.

Хімічний склад. Трава якірців мі­стить флавоноїди, сапоніни, сте­роїдні глікозиди, дубильні й смо­листі речовини, барвники, аскор­бінову кислоту тощо.

Фармакологічні властивості і ви­користання. Рідкий екстракт якір­ців виявляє сечогінну, протисклеротичну та гіпотензивну дію, сти­мулює секрецію шлункового соку. На теренах колишнього СРСР з трави якірців одержують продукт трибуспонін для профі­лактики й лікування атероскле­розу. В Болгарії сировина іде на виготовлення продуктів зі сти­мулюючою дією. В народній меди­цині якірці використовують як сечогінний і тонізуючий засіб.

Лікарські форми і застосування.

Внутрішньо— екстракт рідкий якір­ців сланких (Extractum Tribuli fluidum) по 30—35 крапель 3 рази на день;

трибуспонін (Tribusponinum) по 0,05— 0,1—0,2 г на прийом 2—3 рази на день після їди протягом 10 днів (курс лі­кування — 3—4 місяці з перервами після кожного 10-денного циклу на 4 дні).

(web3)